
ACS Banat Girls, prim divizionară timişeană de fotbal feminin, a transferat nouă jucătoare după ce s-a despărţit de alte nouă nume în această iarnă. Ultimele sosiri sunt cele ale Denisei Haţegan (ex-Poli Femina) şi a Amandei Lihv (SUA/Suedia).
Revoluţia echipei din Comloşu Mare, dar care a jucat în ultima vreme la Tomnatic, e completă. Nouă jucătoare au părăsit echipa după prima parte a sezonului: Cristina Sucilă, Bianca Ienovan, Alexandra Hornea, Laura Desmerean, Nicoleta Lazăr, Mihaela Cătărău, Claudia Bistrian, Alexandra Trofimov şi Tatiana Peșterean. Alte nouă le-au luat locul, pe lângă cele două de mai sus, mai fiind înregimentate: Laura Vogt, Anca Dobai, Nara Estefania da Costa, Suzuho Yamasaki, Gabriela Ivăncescu, Francesca Paige Frericks și Loredana Cosma.
Hațegan (29 de ani) e fundas şi a evoluat de-a lungul carierei la CFR Timisoara, Fortuna Becicherecu Mic şi Politehnica Timișoara, pentru care a evoluat în 20 de meciuri și a înscris trei goluri în stagiunea trecută, când alb-violetele au fost vicecampioane. Nu a mai jucat din vara trecută, dar a continuat să predea educația fizică la Liceul Teoretic „William Shakespeare” din Timișoara.
„La primirea ofertei de a juca din nou fotbal am fost bucuroasă deoarece am oportunitatea de a continua să fac ceea ce iubesc. Bucuria a fost cu atât mai mare cu cat am avut parte de o primire călduroasă din partea colegelor mele de echipă, a stafului și a antrenorului. Un obiectiv principal pentru mine sezonul acesta este de a avea cât mai multe reușite și de a ajuta echipa să aibe rezultate cât mai bune”, a spus Denisa Hategan.
Lihv (19 ani), de origine suedeză, dar născută în SUA, a jucat pentru Sporting FC San Jose (Costa Rica).
„Am crescut în Statele Unite până la vârsta de 16 ani, după care m-am mutat pentru 3 ani în Costa Rica. În ultimul an am jucat pentru Sporting FC San Jose în prima ligă. În perioada petrecută în Costa Rica m-am antrenat cu naționala sub 20 de ani timp de 4 luni, in timpul în care se pregăteau pentru Cupa Mondială sub 20 de ani. A fost o experiență minunată. Am decis să mă alătur echipei pentru că vreau să mă dezvolt și să explorez noi oportunități în Europa. Toate fetele au fost foarte primitoare când am venit și au fost de mare ajutor, mai ales în învățarea limbii. Obiectivele mele sunt să mă evoluez ca jucătoare și să învăț în fiecare zi la antrenament și să ajut echipa să domine în meciuri. Abia aștept fiecare oportunitate”, a adăugat Amanda Lihv.
Banat Girls ocupă locul 6 în elita feminină. Pe 3 martie reia jocurile oficiale cu o deplasare la Farul.