Un membru Genesis la Timișoara: celebrul Steve Hackett cântă alături de Djabe...

Un membru Genesis la Timișoara: celebrul Steve Hackett cântă alături de Djabe într-un concert de neratat

0
DISTRIBUIȚI

Marți, 20 iunie, de la ora 20, la Filarmonica Banatul va avea loc un concert de neratat alături de Steve Hackett, chitaristul celebrei trupe Genesis, cel mai important artist rock care vizitează Timișoara, în anul de Capitală Europeană a Culturii.

În concertul de la Timișoara, artistul va cânta acompaniat de trupa Djabe, cea mai spectaculoasă formație de jazz/world fusion din Ungaria, înființată în urmă cu 26 de ani și câștigătoare a numeroase premii naționale și internaționale.

Muzica lor unică împletește elemente de jazz cu diverse elemente din muzica maghiară și cea universală. Principalul compozitor al trupei este Tamás Barabás, cel mai virtuoz chitarist bas maghiar. Fondatorul și celălalt compozitor al trupei este Attila Égerházi, chitarist și lider, care compune liber, prin combinarea stilurilor și instrumentelor. La tobe se află Péter Kaszás, instrumentist apreciat pe plan internațional, laureat al premiului „Artisjus” și nominalizat la premiile „Grammy”, timp de 10 ani, toboșarul trupei lui Al Di Meola, „World Sinfonia”.

Trompetistul Áron Koós-Hutás, multiplu premiat, este membru permanent Djabe din 2016. În fine, clăparul Zoltán Bubenyák a cântat de-a lungul carierei sale alături de artiști excepționali ai jazzului maghiar și străin.

În anul 2008 Steva Hackett și Djabe au susținut un concert în cadrul festivalului internațional de jazz de la Gărâna.


În vara anului 2016, Steve Hackett a călătorit alături de muzicienii maghiari pe insula Sardinia, unde au pus bazele unui studio de înregistrări provizoriu în vecinătatea binecunoscutei biserici Nostra Signora di Tergu. Materialul rezultat, „Life Is A journey – The Sardinia Tapes“, estompează granițele dintre rock progresiv, jazz și world – music. Cel mai recent album al lor, „The Jouney Continues“ a apărut în 2021 și a fost înregistrat în timpul turneului lor de concerte din 2019 cu același nume, fiind disponibil în mai multe formate . Steve Hackett s-a născut la 12 februarie 1950 și a fost chitaristul trupei Genesis din 1971 până în 1977, contribuind la mai multe albume de studio și discuri live, înainte de a pleca pentru a urma o carieră solo. A fost inclus în Rock and Roll Hall of Fame ca membru al Genesis în 2010.

Concertul din Timișoara va fi deschis de grupul timișorean VanDerCris, condus de Horea Crișovan.

Evenimentul este organizat de Casa de Cultură a Municipiului Timișoara, ca parte a programului „Îndrăznește!/Dare!”, componentă „Timișoara, Capitală Europeană a Culturii”. Prețul biletuluii este 75 lei, iar acestea se pot procura aici.

LĂSAȚI UN MESAJ

Introdu rezultatul corect * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.